آزمایشگاه خدمات ارزش افزوده
استفاده از خدمات ماشین به ماشین، سبب کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری است
۲۹ بهمن ۱۳۹۱

مهدی کرشته

مدیر فنی آزمایشگاه خدمات ارزش افزوده:
استفاده از خدمات ماشین به ماشین، سبب کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری است

خدمات ماشین به ماشین یا M2M خدماتی هستند که دو دستگاه الکترونیکی بدون دخالت کاربر انسانی بتوانند با یکدیگر انتقال اطلاعات کرده و در حالت ایده‌آل برای ارائه‌ یک خدمت، به صورت هوشمند تصمیم‌گیری همکارانه اتخاذ نمایند .

به گزارش وسنا، مهندس مهدی کرشته مدیر فنی آزمایشگاه خدمات ارزش افزوده در همایش خدمات ارزش افزوده تلفن همراه که در روز نخست کنگره موبایل ایران سخن می‌گفت، با بیان این مطلب افزود: بازار جهانی خدمات ماشین به ماشین بر بستر تلفن همراه تا سال ۲۰۱۴ به ۳۲٫۵ میلیارد یورو برای نزدیک به ۱۶۰میلیون واحد سخت‌افزاری خواهد رسید که نشان‌دهنده‌ متوسط رشد سالانه ۳۰ درصد است که از این رقم، بیش از ۷ میلیارد آن متعلق به اپراتورها در سرتاسر جهان خواهد بود .

وی در توضیح خدمات ماشین به ماشین گفت: ارتباطات ماشین به ماشین، فناوری برتر دهه‌ ۲۰۲۰ است و در واقع هر دستگاه الکترونیکی که امروزه در دسترس ما قرار دارد، هدفی برای ارائه‌ خدمات خودکار ماشین به ماشین است.

به گفته‌ مدیر فنی آزمایشگاه خدمات ارزش افزوده، به کار بستن فناوری دهه‌ جاری برای کشور در راستای افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها تضمین‌کننده‌ رشد و پیشرفت چشمگیر در ارائه‌ خدمات پیشرفته‌ی منطبق بر ارتباطات خودکار خواهد بود .

وی به ارائه‌ برخی نمونه‌ها پرداخت و گفت: خدمات ماشین به ماشین در حال حاضر بیشتر در حوزه‌های مختلف انرژی (قرائت کنتورها)، ردیابی و رهگیری (کنترل ناوگان‌های حمل و نقل و محموله‌های ترانزیت)، امنیت (نظارت منازل و محل کار از راه دور) و بهداشت و سلامت (کنترل علائم حیاتی ورزشکاران و بیماران) در سطح جهانی اجرایی شده و نمونه‌هایی هرچند کوچک از جمله پرداخت خودکار عوارض جاده‌ای نیز در کشور اجرا شده است.

این مطلب توسط وسنا (وب‌سایت خبری تخصصی خدمات ارزش افزوده) منتشر شده است.

آزمایشگاه خدمات ارزش افزوده تلفن همراه دانشگاه صنعتی شریف ۱۳۹۲ - ۱۳۸۷ ©