آزمایشگاه خدمات ارزش افزوده
شرکت پیشروان

حوزه های فعالیت شرکت شامل موارد ذیل می گردد:
• ارائه و اجرای راه حلهای نرم افزاری برای سازمانهای بزرگ و دولت الکترونیک
• اجرای طرحهای جامع فاوا و معماری سازمانی
• تولید محتوا و طراحی آموزشی (Instruction Design) دوره های تحصیلی دانشگاهی (حضوری و الکترونیکی)
• ارائه راه حل جامع نرم افزاری برای دوره های آموزش الکترونیکی (E-Learning)

نوآوریهای تأیید شده

راه اندازی سیستم در بستر پرتال در شرکت ارتباطات سیار

امروزه ارائه راه حلهای نرم افزاری کلید حل بسیاری از مشکلات سازمانی و حتی در سطح بین المللی می باشندلذا یکی از حوزه های تحقیقاتی شرکت پیشروان ارائه راه حل جهت حل مشکلات سازمانها می باشدبه عنوان مثال در پروژه ای که برای یک سازمان دولتی شرکت انجام می شد، به علت قدیمی بودن نسخه بانک اطلاعاتی و عدم وجود درایور مناسب، امکان اتصال از برنامه های مبتنی بر جاوا به این بانک اطلاعاتی وجود نداشت و از طرفی بروزرسانی بانک اطلاعاتی به نسخه جدید نیز، علاوه بر ریسک بالا، هزینه های سرسام آور چند میلیاردی را به دنبال داشت در این مورد شرکت با انجام یک کار تحقیقاتی چند ماهه، راه حلی بسیار ارزانتر برای این موضوع ارائه دادبا انجام این کار امکان دسترسی به اطلاعات سیستم میسر شد و بسیاری از سرویسها نظیر ریزمکالمات و به صورت اینترنتی قابل دستیابی شد.

راه اندازی سیستم فروش اینترنتی سیم کارت های شرکت ارتباطات سیار
امروزه تجارت الکترونیکی در دنیا, امری متداول است که سهم زیادی از بازار تجارت را به خود اختصاص داده است, اما متأسفانه تجارت الکترونیکی در ایران موضوعی مهجور می باشد. مهمترین شاخص رشد در این زمینه, حجم مبادلات و تراکنشهای مالی الکترونیکی از طریق اینترنت می باشد, که این رقم در ایران بسیار پایین است. طبق نظر کارشناسان اولین دلیل این مسأله عدم وجود زیرساختها و امکانات مورد نیاز برای اجرای آن می باشد. دلیل دوم عدم فرهنگسازی مورد نیاز در این زمینه بوده است.

در سالهای اخیر برخی از بانکها مانند سامان پارسیان ملت و اقتصاد نوین به این سمت حرکت کرده اند و توانسته اند بانکداری اینترنتی را در ایران در حد توانشان تجربه نمایند. در یک تراکنش مالی اینترنتی سه عامل دخیل هستند: بانک فروشنده سرویس یا کالا و خریدار. یکی از اولین سازمانهایی که سرویس خود را از طریق اینترنت عرضه نمود شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران (رجا) بود. تا بهمن ماه سال گذشته شرکت رجا در این زمینه پیشتاز بود، اما با راه اندازی سیستم ثبت نام اینترنتی سیم کارت شرکت ارتباطات سیار، پیشرفت شگرفی در این زمینه روی داد که آمار ۱۰۰۰ میلیارد ریالی تراکنش مالی آن در مدت کمتر از ۱۰ ماه، موید این مسأله می باشد.

با توجه به این توضیحات، پروژه ثبت نام اینترنتی شرکت ارتباطات سیار علاوه بر ابعاد مالی آن, تحولی بزرگ در موضوع تجارت الکترونیکی در ایران می باشد و می تواند سرآغاز دوره جدیدی برای فعالیت در این حوزه باشد. شاید تا دیروز داشتن یک تراکنش مالی با مبلغ ۲،۸۰۰،۰۰۰ریالی برای کاربران اینترنت و فروشندگان سرویسها, امری با ریسک بالا و دلهره آور بود، اما امروز با شجاعت و مدیریت صحیح مدیران شرکت ارتباطات سیار, همت نیروی متخصص جوان ایرانی و سیستم بانکی، این امر می تواند محقق شود.

یکی دیگر از موارد ممتاز این پروژه قابلیت استفاده مجدد آن در ثبت نام های آتی شرکت ارتباطات سیار و حتی کارهای مشابه اینچنینی است که دارای تعداد کاربر همزمان بالا و تعامل و تراکنش با بانک جهت پرداخت الکترونیکی (E-Payment) است. علاوه بر این دانشی که در این پروژه در ابعاد مختلفی همچون معماری سیستمهای Enterprise، سیستمهای E-Banking، نرم افزارهای متن باز، تست سیستم، امنیت و .. بدست آمده است، می تواند در پروژه های مختلف با سطح Enterprise مورد استفاده قرار گیرد. در واقع از یک دیدگاه می توان این پروژه را، پروژه ای تحقیقاتی-کاربردی در سطح Enterprise در نظر گرفت.

 

تولید Curriculum ای کامل برای مهندسی نرم افزار

یکی از فعالیتهای اصلی شرکت، تحقیقات و پژوهش در حوزه مهندسی نرم افزار و تولید محتوا، طراحی آموزشی و تبدیل محتوا به قالبهای استاندارد آموزش الکترونیکی مانند SCORM می باشد. به جرأت می توان گفت یکی از بزرگترین پروژه های تولید محتوای الکترونیکی در کشور توسط همین شرکت انجام پذیرفته است. در این پروژه کلیه موضوعات مهندسی نرم افزار در حوزه های مختلف مورد تحقیق قرار گرفته و پس از آن تولید محتوا، طراحی آموزشی (بر اساس پداگوژی) و تبدیل آن به قالب SCORM صورت پذیرفته است. همانطور که در قسمت بالا گفته شد، شرکت در حال حاضر بوسیله خروجیهای این طرح که حدود ۳ سال به طول انجامیده است، با همکاری مرکز تحقیقاتی فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف AICTC)) در حال همکاری با مراکز آموزشی دانشگاهی (مانند دانشگاه شریف، تربیت مدرس، پیام نور و ….) جهت برگزاری دوره های الکترونیکی در سطوح دانشگاهی و همچنین دوره های تخصصی است.

آزمایشگاه خدمات ارزش افزوده تلفن همراه دانشگاه صنعتی شریف ۱۳۹۲ - ۱۳۸۷ ©